Splnomocnenec očakáva zlepšenie komunikácie úradov v jazyku národnostných menšín
Splnomocnenec vlády SR pre národnostné menšiny Ákos Horony a štátna tajomníčka Ministerstva vnútra SR Lucia Kurilovská podpísali memorandum o spolupráci, ktoré predstavuje dôležitý krok k zlepšeniu postavenia a ochrany práv príslušníkov národnostných menšín.
Cieľom tejto iniciatívy je najmä posilniť možnosti používania jazykov menšín v úradnom styku a zlepšiť dostupnosť verejnej správy pre všetkých občanov. Spolupráca je dôležitá aj z pohľadu napĺňania medzinárodných záväzkov a odporúčaní.
„Dohodli sme sa na konkrétnych krokoch, ktoré prispejú k tomu, aby ľudia mohli vo väčšej miere využívať svoj materinský jazyk pri komunikácii s úradmi v pôsobnosti Ministerstva vnútra SR a v obciach s významným zastúpením národnostných menšín. Našou ambíciou je, aby sa občania na úradoch lepšie orientovali a aby komunikácia bola prirodzená, zrozumiteľná a inkluzívna,“
Memorandum zahŕňa viaceré oblasti spolupráce, vrátane zabezpečenia prekladov úradných nápisov, formulárov a dokumentov, skvalitnenia ústnej aj písomnej komunikácie v jazykoch menšín, ako aj vytvárania a zjednocovania odbornej terminológie. Úrad splnomocnenca považuje tieto opatrenia za kľúčové pre podporu jazykových práv a posilnenie dôvery medzi štátom a príslušníkmi národnostných menšín.